Moderní hrací automaty jako nástupci tradičních arkádových her



Vzpomínáte občas na hrací automaty?


Historie hracích automatů sahá až do počátků dvacátých let minulého století, kdy se začaly objevovat první hrací automaty, které byly založené čistě na mechanických prvcích. První automatové hry byly ještě velké stroje obvykle v dřevěných boxech umístěných ve velkých zábavních parcích ve Spojených státech amerických. Skutečný rozmach zaznamenaly arkádové herní automaty až díky příchodu moderní elektroniky počátkem 70. let dvacátého století. Se skutečným rozmachem arkádových her je spojováno jméno společnosti Sega. Ta byla založena na Havaji v roce 1940 podnikateli, kteří začali vyrábět výherní automaty na mince pro americké vojáky. Firmě se dařilo a postupně rozšiřovala svou činnost a i v dnešní době patří Sega mezi největší giganty herního průmyslu. Mezi nejznámější hrací automaty z dílny Sega patří především vesmírná střílečka Space Invaders z toku 1978, která zaznamenala ohromnou popularitu. Z pozdější doby stojí za zmínku například Golden Axe z roku 1989 (viz úvodní obrázek), který se dočkal i zpracování na stolních počítačích. Arkádové hry se postupně z videoherních automatů přesunuli na stolní počítače kompletně a nyní se již s tradičními videohrami můžeme setkat pouze v muzeu, či specializované retro herně.


Hraní na internetu – od arkád až po poker online


Dynamický vývoj elektroniky a stolních počítačů znamenal rychlý konec konci éry specializovaných heren s hracími automaty, které nahradily počítačové hry. Zprvu se příliš nelišily od tradičních arkád – naopak, první počítačové hry byly vlastně kopie tradičních hracích videoautomatů, jako například výše uvedený Golden Axe. S rozmachem výkonnosti výpočetní techniky však začali tvůrci her rychle opouštět relativně jednoduché arkádové hry a začali vytvářet stále složitější a komplexnější hry. Vývoj her ještě dramaticky poznamenal příchod internetu a jeho všeobecné rozšíření. Stále častěji se začali objevovat hry, které bylo možno hrát na internetu proti dalším hráčům. Nejednalo se jen o tradiční počítačové hry. Možnost zahrát si online proti jiným hráčům využili i příznivci logických her a na specializovaných serverech tak bylo možné si prakticky kdykoliv zahrát logické a karetní hry proti jiným lidským soupeřům, jako třeba šachy nebo online poker, backgammon . Ani zde se však vývoj nezastavil a současný trend jednoznačně směruje k MMO (massively multiplayer online game), tedy online počítačových her o více hráčích hraných na internetu.


Na Counterstrike či League of Legends je možné i sázet


Ani to, že hraní počítačových her je čistě zábavou, už tak docela neplatí. Ty nejrozšířenější online hry pro více hráčů hrají nejen miliony fanoušků pro zábavu, ale také se v nich pořádají soutěže a turnaje, ve kterých se hraje o dotace v hodnotě mnoha milionů dolarů. Díky tomu tak vznikají týmy profesionálních hráčů, pro které je hraní her skutečně plnohodnotnou prací. Zajímavé také je, že největší světové i české sázkové kanceláře vypisují na turnaje v počítačových hrách sázkové kurzy. To znamená, že na výsledek online turnaje třeba ve hře Counterstrike, Dotě anebo League of Legends, je možné si vsadit stejně jako na klasický sportovní zápas.

Všechna práva vyhrazena 2010-2024 Kontakt | RSS